Cik ilgi būtu manam mazulim jāguļ?

Katram bērnam ir savs individuāls miega un ēšanas ritms un vajadzība pēc tā. Zīdaiņiem pirmajā dzīves nedēļā nav vēl izstrādājusies dienas un nakts sajūta. Spējas darboties ritmā ir ļoti zemas.

Vecāki var palīdzēt attīstīt ritmu, tomēr savu bioritmu mazulis regulē pats. Dažiem bērniem ir stipri izteikta iekšējā vēlme pēc regularitātes. Šie bērni ātri iemācās izgulēt visu nakti. Bet ir bērni, kas tieši pretēji savas vajadzības pēc ēdiena vai miega izsaka dažādās diennakts stundās. Viņiem ir vajadzīgs atbalsts no vecākiem, kas palīdz izstrādāt regularitāti vai spēju pielāgoties ģimenes diennakts ritmam. 

Svarīgi ir ievērot  nemainīgu dienas ritmu, kā arī regulāras ēdienreizes, vienā un tajā pašā laikā likt gulēt un veikt citas aktivitātes, piemēram, pastaigas. Ievērojot noteiktu režīmu - peldēšanu, barošanu, šūpuļdziesmas, tās bērnu nomierina. Neaizmirstiet arī par sevi: lietojiet sabalansētu uzturu, daudz dzeriet šķidrumu, atpūtieties dienas laikā. 

Pirmajās dzīves nedēļās

Pirmajās dzīves nedēļas Jūsu mazulis lielāko dienas daļu gulēs. Tās ir apmēram 18 stundas ar aptuveni 4 stundu intervālu. Laikā, kad mazulis būs nomodā Jūs viņu barosiet, nomainīsiet autiņus un spēlēsieties ar viņu.

No 4.-6. dzīves mēnesim

No 4-6 mēneša vecumam mazais iemācīsies atšķirt dienu no nakts. Jo dienas-nakts režīms nav iedzimts, bet mazuļa iekšējais pulkstenis to koriģē balstoties pēc ģimenes ritma. Ar laiku īsās miega fāzes aizstās garās  miega fāzes un nomoda periodi paliks garāki. 

Ar 6.-12. dzīves mēnesim

Ar 6-12 mēnesi lielākā daļa mazuļu naktī guļ aptuveni 11 stundas un 2 reizes dienā no 1-1,5 stundām. Vairāk mazajam nevajadzētu atļaut gulēt, citādi varētu sākties problēmas ar gulēšanu naktīs.

Daži vecāki nevēlas mazuli modināt, jo uzskata, ka bērna organismam vēl ir nepieciešams miegs. Tomēr, lai neizjauktu dienas ritmu, saldi dusošo mazuli ir lēnām jāmodina augšā. Labāk ļaut mazajam nedaudz niķoties pa dienu nekā ļaut būt nomodā pa nakti. Izmanto dienu, spēlējoties un mācot savu mazuli. Visilgākajam nomodam 4-5 stundas ir jābūt pirms došanās nakts mierā. Tas ļaus mazulim labāk iemigt vakarā un mierīgi gulēt naktī. 

Otrajā dzīves gadā

Otrajā dzīves gadā mazulis miegā pavada aptuveni 13 stundas. 11 stundas naktī, 2 pa dienu. Daži mazuļi no 10 mēnešu vecuma diendusu guļ tikai vienu reizi, citi guļ divas reizes dienā līdz pat 1,5 gadiem. 

Trešajā dzīves gadā

Jo vecāks bērns, jo mazāk ir nepieciešams gulēt. 3 gadu vecumā bērns guļ aptuveni 12 stundas. Daudzi vispār atsakās no gulēšanas dienas laikā, citi guļ diendusu, jo bērnudārzā to dara visi.

Dati par dažādām vecuma grupām

Šādi ir dati dažādās vecuma grupās, bet vajadzība pēc miega ir individuāla. Novirze 1-2 stundas nav iemesls bažām. Un ir daži bērni, kas guļ vēl mazāk. 

Vecums Tik daudz miega nepieciešams Jūsu mazulim katru dienu (=24h)
Jaundzimušais 16-20 h
3 nedēļas 16-18 h
6 nedēļas 15-16 h
4 mēneši 9-12 h un 2 diendusas (katra 2-3 h)
6 mēneši Apmēram 11 h naktī un 2 diendusas (katra 1-1,5 h)