Ko darīt un ko nedarīt, barojot mazuli ar krūti – ko man ir atļauts darīt?

Kad ilgi gaidītais mazulis beidzot ir ieradies pasaulē un ir jāsāk barot ar krūti, daudzas jaunās māmiņas jūtas nedrošas. Ko man vajadzētu ēst un dzert, no kā jāizvairās? Vai es varu vingrot? Mūsu ceļvedī sniegti daži svarīgi padomi mazuļa barošanai ar krūti. 

Jūsu uzturs krūts barošanas laikā

Ja barojat savu mazuli ar krūti, veselīgs un sabalansēts uzturs ir ļoti svarīgs Jums abiem. Ļoti iespējams, ka jutīsiet lielāku izsalkumu, nekā parasti, jo ar krūts barošanu Jūsu organisms patērē vairāk kaloriju. Augļi, dārzeņi, pilngraudu un piena produkti, liesa gaļa un zivis sniegs Jums un Jūsu mazulim nepieciešamās uzturvielas. 

Saskaņā ar tautas “gudrībām”, pākšaugi un sīpoli var izraisīt vēdera uzpūšanos, tomāti un citroni var izraisīt ādas iekaisumu uz dibentiņa – bet, paturiet prātā, ka nevienam no šiem apgalvojumiem nav zinātniska pamatojuma. Pārliecinieties, ka neatsakāties no noteiktiem pārtikas produktiem bez vajadzības - izmēģiniet dažādus pārtikas produktus nelielos daudzumos, lai noskaidrotu, kas Jūsu mazulim nāk par labu un kas nē.

Ja Jums ir kāre pēc saldumiem, pamēģiniet augļus, augļu salātus, žāvētus augļus (iespējams, sajauktus ar jogurtu vai biezpienu). Arī HiPP augļu burciņas ir ideāls uzkodu variants dienas laikā. 

Ja esat veģetāriete vai vegāne un joprojām vēlaties barot mazuli ar krūti, lūdzu, runājiet ar savu vecmāti vai ģimenes ārstu. 

Šķidruma uzņemšana krūts barošanas laikā

Barojot mazuli ar krūti Jūs zaudējat vairāk šķidruma un tādēļ ir īpaši svarīgi dzert pietiekami daudz - ideālā variantā divus līdz trīs litrus dienā. Mēs iesakām negāzētu ūdeni, nesaldinātas augu tējas, piem., HiPP krūts barošanas tēju vai kā alternatīvu - glāzi sulas, kas atšķaidīta ar minerālūdeni. Jums nav pilnībā jāatsakās no savas rīta kafijas, bet pārliecinieties, ka nedzerat vairāk par divām vai trīs tasītēm dienā. Vērojiet, vai pēc kafijas lietošanas Jūsu mazulis neizrāda nemierīguma pazīmes - daži mazuļi reaģē pat uz nelieliem kofeīna daudzumiem.  

Barojot mazuli ar krūti, pilnībā jāizvairās no alkohola un nikotīna. 

Vingrošana krūts barošanas laikā

Novecojušais apgalvojums, ka vingrošana samazina piena ražošanu, ir nepatiess. Tomēr, pirms atsākt fiziskās aktivitātes, ir ieteicams nogaidīt sešas līdz astoņas nedēļas pēc dzemdībām. Pēc tam būs labi, ja vingrosiet ar mērenu intensitāti – vienkārši pārliecinieties, lai sevi pārmērīgi nepārslogotu, jo tas var ietekmēt piena garšu. Tas nenozīmē, ka Jūsu piens kļūs skābs vai sabojāts, tas vienkārši garšos nedaudz citādi. Ieklausieties savā ķermenī un rīkojieties pēc savām sajūtām!

Zāles

Pirms lietot jebkādas zāles krūts barošanas laikā vienmēr runājiet ar savu ģimenes ārstu. Daži zāļu veidi krūts barošanas laikā ir atbilstoši; no citiem vislabāk ir izvairīties.