Ēdināšanas plāns: no 4 -6 mēnešu vecumam*

Krūts piens - tik ilgi, cik Jums un Jūsu bērnam patīk

* Piebarošanu var uzsākt pēc 4. mēnešu vecuma, bet ne vēlāk kā pēc 6. mēnešu vecuma atkarībā no mazuļa attīstības.

Īstais laiks, lai uzsāktu piebarošanu

Īstais laiks, lai uzsāktu piebarošanu

Piebarošanu var uzsākt no 4 mēnešu vecuma, bet ne vēlāk kā no 6 mēnešu vecuma*. Daži bērni no 4 vai 5 mēnešu vecuma, nevar apmierināt savu apetīti tikai ar mātes pienu vai piena maisījumu, tādēļ veselīgai augšanai jau ir nepieciešams piebarojums. Tāpat ir bērni, kas ar mātes pienu vai piena maisījumu var iztikt līdz 6 mēnešiem, un tikai tad ir gatavi piebarojumam. Uzsākot piebarošanu, vienmēr ir jāņem vērā mazuļa attīstības temps. Ar mātes pienu vai piena maisījumu vairs nepietiek? Mazulis pats patstāvīgi notur galviņu un izrāda interesi par ēdienu un karotīti? Tad Jūs varat uzsākt piebarošanu. Ja Jūs neesat pārliecināts par piebarojuma uzsākšanu, konsultējieties ar savu pediatru. 

Ja Jūsu mazulis pirmo karotīti izspļauj, esiet pacietīgi. Viņam vispirms ir jāiemācās norīt ēdienu. Tāpēc sākumā sāciet tikai ar vienu biezeņa karotīti un dodiet mazulim laiku pierast pie jaunās ēdiena formas.

* Rekomendē ESPGHAN (Eiropas pediatru, gastroenterologu, hepatologu un uztura speciālistu asociācija).

Kāpēc piebarošana mazulim ir tik svarīga?

Pēc 4.-6. mēnešu vecumā ar mātes pienu vai mākslīgo piena maisījumu vairs nepietiek, lai nodrošinātu bērnu ar visām barības vielām un nodrošinātu enerģiju. Turklāt pāreja uz cieto pārtiku veicina mutes muskuļu attīstību. Kā arī ieviešot piebarojumu bērns iepazīstas ar dažādām jaunām garšām, kas ir svarīgas viņa  tālākai attīstībai. 

Kā uzsākt piebarošanu?

Individuālās piena maltītes dienā, tuvākajās nedēļās un mēnešos pakāpeniski aizstāt ar piebarojumu. Sākumā pusdienlaikā, tad vakarā, visbeidzot pēcpusdienā. Taču no rīta mazulis joprojām ēd mātes pienu.

Uzsākt piebarojumu ar HiPP ir īpaši viegli. Pirmā karotīte būs HiPP dārzeņu un augļu biezenis.

Pirmā karotīte

Uzsākat pusdienlaikā ar 4-6 mazām karotītēm dārzeņu biezeņa, piemēram, HiPP burkānu vai ķirbju biezeni. Pēc tam kā ierasts mazuli barojat ar krūts pienu vai mākslīgo piena maisījumu. Dārzeņu apjomu var palielināt katru dienu dodot pa 1 karotītei vairāk. Ja Jūsu mazulis atsakās no dārzeņu biezeņa, esiet pacietīgi un tuvākajās dienās mēģiniet piedāvāt vēlreiz. Pēc dažām dienām Jūs varat papildināt ēdienkarti iekļaujot citus HiPP dārzeņu biezeņus, piemēram,  HiPP burkāni ar kartupeļiem vai ķirbis ar kartupeļiem. Ja vēlaties, varat arī ieviest siltu vakara maltīti, ja tas labāk atbilst Jūsu ikdienas ritmam.

Kad Jūsu bērns ir pieradis pie visiem dārzeņiem, pēc  aptuveni 3 nedēļām Jūs varat iet vienu soli tālāk un ēdienkartē ieviest gaļas biezeņus, piemēram, HiPP gaļa ar burkāniem vai ķirbi. Kad Jūsu mazulis pusdienās izēd visu burciņu, Jūs varat pusdienās vairs nepiedāvāt krūts pienu vai mākslīgo piena maisījumu.

Padomi uzsākot piebarošanu:

  • Individuālā ēdienkarte: savienojot dažādas HiPP burciņas kopā veidojam savu ēdienu: ½ dārzeņu burciņa (aptuveni 100gr.) + ½ gaļas burciņa (aptuveni 60gr.).
  • Deserts bērnam?
    Iepriecini savu mazuli ar dažām karotītēm HiPP augļu desetra vai sulu pēc ēšanas. Tie ir bagāti ar C vitamīnu, kas veicina vērtīgā dzelzs uzsūkšanos.

Padoms: uzsildi tikai tik daudz ēdiena, cik mazulis var apēst. Atlikušo burciņas saturu uzglabā ledusskapī un izlieto nākamajā dienā. Neizmantot atkārtoti sildītu ēdienu.

Svarīgi! Ja Jūs izmantojat mikroviļņu krāsni: noņemiet vāciņu un burciņu atstājiet vaļā. Pēc sildīšanas rūpīgi samaisiet ar plastmasas karotīti, lai nesabojātu stiklu. Pārbaudiet temperatūru. 

HiPP produktu grupas var atpazīt plauktos ar šādu krāsu kodēšanu: