Visas, pilnvērtīgai attīstībai nepieciešamās uzturvielas

Pirmajos dzīves mēnešos mātes piens ir vienīgais piegādātājs visām svarīgākajām uzturvielām, kas bērnam ir nepieciešamas veselīgai attīstībai. Tāpēc ir īpaši svarīgi, lai mātei zīdīšanas laikā ir veselīgs un sabalansēts uzturs. Svaigi augļi, dārzeņi, veseli graudi un vismaz reizi nedēļā zivis, kas ir svarīgi, lai bērnu nodrošinātu ar vitamīniem, minerālvielām, mikroelementiem un neaizvietojamām taukskābēm.

Tikai D vitamīnu un fluoru rekomendē dot papildus mātes pienam profilaktiskos nolūkos. 
Pie D vitamīna deficīta tiek traucēta kalcija uzsūkšanās kaulos, kas varētu radīt problēmas vēlāk dzīvē. Mūsu platuma grādos, kur ir maz saules ziemā, bet vasarā dermatologi iesaka izvairīties no tiešiem saules stariem pirmajā dzīves gadā būtu jāsaņem D vitamīns ikdienā. 
Arī papildu fluora deva ir lietderīga, jo samazina kariesa risku.

LCP polinepiesātinātās taukskābes (Omega 3&6)

LCP (Omega 3&6) ir nozīmīga loma smadzeņu, nervu sistēmas un redzes attīstībai.
LCP (arī LC-PUFA) ir garo ķēžu polinepiesātinātās taukskābes. Viņām ir svarīga loma smadzeņu, nervu šūnu un redzes attīstībai. Galvenās LCP taukskābes mazuļa attīstībai ir Arahidonskābe (AA) un Dokosaheksaēnskābe (DHA), kuras satur arī mātes piens.

Omega-3 tieši zīdaiņa vecumā ir ļoti svarīga nozīme smadzeņu un nervu šūnu attīstībai. Pirmajos divos dzīves gados bērnu smadzenes aug un nobriest visvairāk, tāpēc regulāra Omega-3 taukskābju uzņemšana ir īpaši svarīga: 0,5% no ikdienas enerģijas vajadzībām bērnam būtu jāsedz ar Omega-3 taukskābēm.

Dabīgās pienskābās baktērijas

Krūts piens satur dažādas pienskābās baktēriju kultūras, kas ar krūti barotiem bērniem palīdz veidot veselīgu zarnu mikrofloru. Māte caur krūts pienu nodod savam bērnam pienskābās baktēriju kultūras aizsardzībai. Dabīgās pienskābās baktērijas kolonizējas zarnās un var novērst nevēlamo vai patogēno baktēriju izplatīšanos zarnās. Tādejādi ar krūti barotie bērni veido īpašo aisardzības apvalku, jo 70% imūnās sistēmas šunu atrodas zarnās.

Prebiotikas krūts pienā

Prebiotikas krūts pienā (oligosaharīdi) kalpo par pārtiku dabīgajām pienskābajām baktērijām tādejādi veicinot veselīgu zarnu mikrofloru.

Papildus svarīgas vielas veselīgai attīstībai

Ar mātes pienu bērns uzņem arī citas svarīgas vielas, kas veicina bērna veselīgu attīstību.
Lūk, daži piemēri:

  • antivielas (imunoglobulīni) vai lizocīms: tieša ietekme uz baktērijām
  • antioksidanti un dažādi mediatori: palīdz cīnīties ar infekcijām
  • laktoferīns: palīdz organismā uzsūkties dzelzim un cīnīties ar infekciju
  • atsevišķu komponentu funkcijas krūts pienā precīzi vēl nav zināmas
  • daudzas citas sastāvdaļas vēl ir pilnīgi neizpētītas.