Kustības attīstība

Šeit Jūs atradīsiet pārskatu par bērna kustības attīstību pirmajos 12 dzīves mēnešos.

Ņemiet vērā: bērni attīstās dažādos tempos. Ja Jums ir bažas par bērna attīstību, lūdzu, sazinieties ar savu pediatru.

Jaundzimušais

Pašlaik jaundzimušajam ir izteikti refleksi – neapzinātas instinktīvas reakcijas joprojām ir spēcīgi izteiktas. Kad Jūs viņa rociņā ieliekat savu pirkstu, viņš uzreiz to satver. Pavelkot ar pirkstu pa pēdiņu viņš savelk pēdiņu kā tvērienā.

Pirmajā dzīves mēnesī

Guļot uz vēdera bērns sāk pacelt galviņu. Sākotnēji īsi un ar grūtībām, bet pakāpeniski ar lielāku izturību. Bērns sāk likt savu roku mutītē un sūkāt to. 

Otrajā dzīves mēnesī

Kājiņas vairs nav patstāvīgi saliektas. Guļot uz muguras viņš enerģiski sper ar kājām. Guļot uz vēdera paceļ galvu aptuveni 45 grādu leņķī. Kad aiz rociņām viņu ceļat sēdus stāvoklī notur gaviņu līdz 5 sekundēm. 

Trešajā dzīves mēnesī

Jūsu bērns balstās uz apakšdelmiem. Kad ir uz vēdera spēj noturēt galviņu. No sāniem prot apvelties uz muguras. Mazuļa reflektorā satveršana mazinās, tagad viņš sāk tvert apzināti.

Ceturtajā dzīves mēnesī

Bērns galvu brīvi groza abos virzienos. Redze ir uzlabojusies, mazulis spēj fokusēt skatienu uz tuviem un tāliem objektiem. Atspiesties uz apakšdelmiem un kustināt kājiņas viņam ir ikdiena.

Piektajā dzīves mēnesī

Jūsu mazulis šajā vecumā veļas uz vēdera, bet ne visi spēj tikt  atpakaļ. Kad balstat mazuli uz kājām viņš spēj atsperties ar tām no grīdas. Rotaļlietas liek mutē un tās pārliek no vienas rokas otrā.

Sestajā dzīves mēnesī

Paceļ no grīdas galvu, krūškurvi un plecus, guļot uz vēdera, mēģina atstutēties uz augšdelmiem un pavirzīties pa labi vai pa kreisi. Kad Jūs viņu sēdinat viņš atspiežas uz rokām, noliek tās sev priekšā un sēž tādā stāvoklī.

Septītajā dzīves mēnesī

Tagad Jūsu mazulis sēž pilnīgi patstāvīgi. Bez citu palīdzības grozās no vēdera uz muguras un otrādi. Kad Jūs liekat mazuli uz kājiņām viņš  lēkā . Guļot uz muguras satver savu kāju un pirkstus liek mutē.

Astotajā dzīves mēnesī

Spēj ielikt sev mutē cepumu vai maizīti un sūkāt to. Tas ir labi arī pirmajiem zobiņiem, kas parādas. Mēģina līst uz priekšu vai atpakaļ.

Devītajā dzīves mēnesī

Tagad Jūsu mazulis prot brīvi  pārvietoties uz priekšu. Prot noturēt rokās mantas saņemot tās ar īkšķi un rādītājpirkstu. Kad turat mazuli aiz abām rociņām, viņš var nostāvēt aptuveni minūti.

Desmitajā dzīves mēnesī

Ja mazulim ir kur pieturēties viņš mēģina no sēdus stāvokļa piecelties kājās. Esot četrrāpus viņš taisa šūpojošas kustības un ir gatavs rāpot. Esot uz vēdera patstāvīgi apsēžas. 

Vienpadsmitajā dzīves mēnesī

Tagad Jūsu mazulis ir rāpošanas čempions. Vīņš visur mēģina  piecelties stāvus un mēģina veikt  pirmos soļus. Turoties ar abām rokām var pacelt vienu kāju un nenokrist-pirmās pazīmes, ka sāks staigāt. 

Divpadsmitajā dzīves mēnesī

Tagad Jūsu mazulis spēj staigāt turoties ar vienu roku. Paši izveicīgākie sper pirmos patstāvīgos soļus. Mazais var pacelt no grīdas mantiņu turoties ar vienu roku. Viegli maina pozas no sēdus uz rāpus pozīciju.