Vai Jūsu mazulis guļ droši?

Pirmā dzīves gada laikā no diviem tūkstošiem bērnu viens mirst ar pēkšņās nāves sindromu. Ir vairāki priekšnoteikumi, kurus ievērojot, mēs varam būtiski samazināt  risku līdz minimumam. Turpmākie ieteikumi ir zinātniski pierādīti un ir noteikti jāievēro.

Mazuļa guldīšana

Sākot ar bērna pirmo dzīves dienu un turpmāk, arī dienā mazulim ir jāguļ uz muguras. Tas ir vissvarīgākais preventīvais pasākums drošam miegam, kas samazina pēkšņās nāves sindroma risku par 50%.

Bažas, ka mazulis guļot uz muguras var aizrīties ar atvemto masu vai pat nosmakt, pēc ekspertu domām, ir nepamatotas un diemžēl bieža kļūda drošam miegam.

Kad Jūsu mazulis ir nomodā un aktīvs, viņam notiekti ir jāļauj būt uz vēdera, lai viņš varētu mācīties pacelt galviņu. Vēlāk, kad Jūsu mazulis jau patstāvīgi var apvelties uz vēdera un atpakaļ, varat ļaut viņam šādā pozā iemigt. Šajā attīstības posmā pēkšņās nāves sindroms ir tik zems, ka pozai miegā nav lielas nozīmes.  

Bērna gultiņa

Matracim jābūt ar stingru, gludu pamatu. Līdz gada vecumam nevajadzētu bērnu guldīt uz spilvena, segai likt pārlieki lielu pārvalku, ko mazulis var sev uzraut virsū un nosmakt. Gultas režģiem jābūt droši nostiprinātiem, arī aizsargmaliņām jābūt gludām un stingrām. Tāpat gultā nedrīkst turēt nekādas lupatiņas un dvieļus.

Pārkaršana

Ziemas laikā guļamistabā mēģiniet uzturēt gaisa temperatūru 18°C, jo ideālā miega temperatūra ir 16°C - 18°C. Rokas un kājas var būt vēsas, bet tas nenozīmē, ka mazulim salst. Mazuļa autiņbiksītes, bodijs, pidžama un sega ir pietiekami, lai būtu silti. Vasaras laikā, protams, plānāks apģērbs. Ja kakla zonā Jūsu mazulis ir nosvīdis, temperatūra ir pārāk augsta.

Lūdzu, pirms gulētiešanas nevelciet mazulim galvā cepurīti, jo ar nenosegtu galvu mazais var vislabāk regulēt ķermeņa temperatūru. Karstas ūdens pudeles vai termoforus, ja vispār tādi ir nepieciešami, var izmantot tikai pirms liekat mazo gulēt. Mazajam guļot tie nav vajadzīgi un ir bīstami. Aitu ādas vai ko tamlīdzīgu gultā arī nevajag likt.

Smēķēšana - gan aktīvā, gan pasīvā

Smēķēšana mazuļa klātbūtnē palielina risku mazajam attīstīties pēkšņās nāves sindromam. Lūdzu, nesmēķejiet dzīvojamajās telpās vai mazuļa klātbūtnē. 

Pašam sava gultiņa vecāku guļamistabā

Pirmajā dzīves gadā mazulim vajadzētu gulēt netālu no Jums pašam savā gultiņā.

Barošana ar krūti ir veselīga

Ja iespējams, zīdiet mazuli vismaz līdz 4-6 mēnešu vecumam. Tas stiprina mazuļa organismu un imūnsistēmu.