Svara pieaugums

Daudzas sievietes uzdod jautājumu, cik kilogramus varu pieņemties svarā, lai to uzskatītu par normu.  Tomēr konkrēta viedokļa nav, jo katrai grūtniecei svara pieaugums ir individuāls.

Ja sieviete pirms grūtniecības bija tieva, tad viņa bez bailēm var svarā pieņemties nedaudz vairāk. Ja ķermeņa masas indekss (ĶMI)* pirms grūtniecības bija zem 18,5, tad grūtniecības laikā ieteicamais svara pieaugums ir 12,5-18 kg. Sievietēm ar normālu ķermeņa masas indeksu (18,5-24,9)  ieteicamais svara pieaugums ir 11,5-16 kg. Sievietēm, kurām ķermeņa masas indekss jau pirms grūtniecības bija 25,0-29,9 ir jābūt uzmanīgām, lai svara pieaugums nebūtu pārāk liels (aptuveni 7-11,5 kg).

Bet nepārspīlējiet!

Pieņemoties svarā vairāk nekā ieteicams Jūs organismam nodarat pāri. Ginekologs ir tas, kas katrā apskatē novērtē Jūsu vispārējo veselības stāvokli. Normāli palielināt kaloriju skaitu par 250 kcal ir nepieciešams tikai no 4 grūtniecības mēneša. Tomēr vitamīnus un minerālvielas svarīgi ir uzņemt jau no paša grūtniecības sākuma. Tāpēc sabalansēta uztura uzņemšana ir svarīga gan grūtniecības, gan laktācijas laikā.

Daudzām sievietēm pirmajos trīs grūtniecības mēnešos ir slikta dūša un vemšana, tāpēc bieži sievietes nepieņemas svarā. Dažas  grūtnieces šajā laikā pat nedaudz krītas svarā.

Otrajā un trešajā trimestrī svara pieaugums ir no 300-500g (atkarībā no sākuma svara). Īsi pirms dzemdībām enerģijas pieprasījums var atkal samazināties, jo Jūsu kustības ir ierobežotas. Taču vajadzība pēc enerģijas katrai grūtniecei ir individuāla.

Diēta grūtniecības laikā ir pilnībā izslēgta!

Liels svars pirms grūtniecības nenozīmē to, ka tagad Jums to vajadzētu zaudēt, jo tā var tikt traucēta barības vielu piegāde bērnam. Turklāt, līdzīgi kā ar smēķēšanu, arī ievērojot diētu - katra kaitīgā viela nonāk Jūsu asinsritē, tātad arī gaidāmā mazuļa asinsritē.

 

*ĶMI – ķermeņa masas indekss: ķermeņa svara un auguma attiecība.

 

Aprēķins: ķermeņa masa (kg) : augums²
Piemērs: 60kg : (1,60cm)² = 23,4 kg/cm² 

ĶMI sievietei ar normālu svaru ir no 18,5-24,9 kg/m²нщин с нормальным весом составляет от 18,5 до 24,9 кг/м².