D vitamīns stiprākiem kauliem

Mazi bērni iepazīst pasauli un kļūst aktīvāki. Īpaši svarīga loma veselīgas attīstības un augšanas fāzē ir D vitamīnam. Kalcijs kopā ar D vitamīnu ieņem galveno lomu kaulu vielmaiņā un atbalsta veselu kaulu attīstību.

Tomēr pašreizējie petījumi 1-3 norāda, ka bērniem un jauniešiem mūsu reģionā ir nepietiekama D vitamīna piegāde.

D vitamīns – saules vitamīns

D vitamīns ir vienīgais vitamīns, kas spēj sintezēties organismā caur ādu. Lai D vitamīns sintezētos caur ādu, mums ir nepieciešama saules gaisma. Tāpēc, tas ir arī ieguvis nosaukumu „saules vitamīns”.

Aptuveni 80-90% no vajadzīgā D vitamīna parasti tiek uzņemts caur ādu. Tikai 10-20% nodrošina pārtika.

Mūsu platuma grādos, it īpaši ziemā ir pārāk mazs ultravioletais (UV) starojums, tāpēc āda D vitamīnu ražo tikai minimālos daudzumos vai neražo nemaz. Bez tam ziemā, mēs mazāk ejam svaigā gaisā vai esam biezi apģērbušies. Zīdaiņiem, kas arī vasarā tiek slēpti no tiešiem saules stariem, āda nespēj pietiekami uzņemt D vitamīnu. Tādējādi,  D vitamīna līmenis laika gaitā var samazināties vairāk un vairāk. Tomēr pat pieaugušajiem, D vitamīns ir svarīgs jautājums. Uzturs bieži sniedz nepietiekamu D vitamīna daudzumu. D vitamīna līmenis samazinās ziemā. Vācijas uztura biedrība atklāj, ka aptuveni 60% iedzīvotāju nav pietiekams D vitamīna līmenis.3 Latvijā šī situācija ir vēl nopietnāka. 

Kāpēc D vitamīns ir tik svarīgs?

Bērniem un jauniešiem kaulu formēšanās fazē ir nepieciešams izveidot daudz kaulu masas, jo organisms nekad vairs neražos tik daudz kaulu masas kā pirmajos 20 dzīves gados. Tam noteikti ir jāpieverš uzmanība, jo pieaugušā vecumā veseli kauli un to funkcijas ir tām personām, kuras ir izveidojušas spēcīgus kaulus bērnībā.

Īpaši svarīgs ir kalcijs un D vitamīns, lai izveidotu spēcīgus kaulus. Kalcijs tiek izmantots kā kaulu pamatelements. D vitamīns ir svarīgs normālai kaulu un zobu attīstībai. Kā arī D vitamīns joprojām piedalās citos organisma vielmaiņas procesos un ir svarīgs mūsu imūnsistēmai.

Tāpēc zīdaiņiem papildus mātes pienam un/vai piena maisījumam profilaktiski jāsaņem D vitamīns, jo D vitamīna deficīta gadījumā pastāv rahīta risks. Arī otrajā dzīves gadā rekomendē lietot D vitamīnu.

Kā arī pēc tam, kad bērns aug un būvē kaulu masu. Tomēr bieži pēc divu gadu vecuma sasniegšanas, vecāki vairs neuzskata par svarīgu turpināt dot šos pilienus vai tabletes katru dienu, jo tas ir apgrūtinoši. Bet D vitamīns ir būtisks augšanas fāzē.

Tā kā pārtikas produktus bērniem ir vieglāk iedot nekā tabletes vai pilienus, un piens ir svarīga pārtikas produkta sastāvdaļa bērnu uzturā, iesakam HiPP 3 Junior Combiotik® piena dzērienu, kura sastāvā ir visas nepieciešamās sastāvdaļas veselīgai bērna augšanai un attīstībai.

 

HiPP 3 Junior Combiotic® piena dzēriens bērniem ietver visu nepieciešamo šajā vecumā: kalcijs un D vitamīns uztur normālu kaulu un zobu veselību.

Galvenie D vitamīna avoti

D vitamīnu mēs iegūstam divos veidos. Lielākā daļa tiek iegūta no saules caur ādu. Tā daudzums ir atkarīgs no saulē pavadītā laika un saules intensitātes. D vitamīna ražošanu samazina saules aizsargkrēmi, apģērbs, kas klāj ādu vai neliels saules daudzums ziemas mēnešos.

Otrs veids kā uzņemt D vitamīnu ir pārtika, kas satur šo vitamīnu. Tomēr ir tikai daži pārtikas produkti, kas satur ievērojamu D vitamīna daudzumu, piemēram, treknās zivis (siļķes, laši, ...). Aknās, olu dzeltenumos un dažās ēdamajās sēnes D vitamīna saturs jau ir ievērojami mazāks. Vidēji ar uzturu cilvēks uzņem tikai aptuveni 2-4 mg D vitamīna.

Tāpēc, lai novērstu D vitamīna deficītu bērniem, HiPP 3 Junior Combiotic® piena dzēriens, tiek papildināts ar D vitamīnu. Divas porcijas piena dzeriena bērniem satur  līdz 6 µg D vitamīna.

 

 

D vitamīns dažādos produktos

(Souci / Fachmann / Kraut, 2008)

Produkti

D vitamīns                         (mikrogrami 100 g produkta)

Siļķe

7,80 -25,00

Lasis

16

Olas dzeltenums

5,6

Skumbrija

4

Ola, visa

2,9

Gailenes

2,1

Šampinjoni

1,9

Liellopu aknas

1,7

Siers, 45% tauku saturs

1,3

Sviests

1,2

Teļa aknas

0,33

Pilnpiens, 3,5% tauku saturs

0,09

HiPP 3 Junior Combiotic piena dzēriens

5,78 µg (340 ml - dienas deva)

 

Padomi stipriem kauliem

Būtiska nozīme stipriem kauliem ir noteikta agrīnā vecumā, jo nekad vairs organisms neražos tik daudz kaulu masas kā pirmajos 20 dzīves gados. Tāpēc ir ļoti svarīgi nostiprināt tos jau agrā bērnībā. Katra "investīcija" nostiprinot kaulus bērnībā, atspoguļosies tālākajā dzīvē.

D vitamīna un kalcija saturošus pārtikas produktus ēst un dzert: piens un piena produkti veicina kalcija piegādi, piemēram, fenhelis vai brokoļi. Treknas zivis ir lielisks D vitamīna piegādātājs. Pirmajā dzīves gadā, D vitamīns profilaktiski pilienos vai tabletēs ir ieteicams papildus mātes pienam un/vai mākslīgajam maisījumam zīdaiņiem. Bērniem augšanas fāzē HiPP 3 Junior Combiotik® ar kalciju un D vitamīnu stipriem kauliem.

Aktīvs dzīvesveids un palielināta muskuļu masa. Pareiza diēta vien nenodrošina spēcīgus kaulus. Fiziskās aktivitātes ir vēl viens svarīgs elements. Agrīnā vecumā pieradiniet bērnu pie dažādiem vingrinājumiem un darot tos kopā, tas būs lietderīgi un jautri.

Spēles svaigā gaisā. Svaigs gaiss un saule mūs visus pozitīvi ietekmē. Spēles pagalmā, piemēram, ar bumbu ir ne tikai jautri, bet arī veicina kaulu veselību. Izmanto iespēju iesaistīties un spēlēt spēles kopā ar saviem bērniem - dubultprieks garantēts! Tomēr, vienmēr nodrošiniet pietiekamu aizsardzību no saules! 

Atsauces:

1. Thierfelder W et al. (2007) Biochemical measures in the German Health Interview and Examination Survey for Children and Adolescents (KiGGS). Bundesgesundheitsblatt Gesundheitsforschung Gesundheitsschutz 50(5-6):757-770.

2. Hower J (2008) Winterlicher Vitamin D-Mangel bei Kindern und Jugendlichen. Eine Praxisstudie aus Mühlheim an der Ruhr (51°N). Kinder- und Jugendarzt 8:552-555.

3. Kersting M (2008) Die Zufuhr von Kalzium und Vitamin D – Ergebnisse der DONALD-Studie. Kinderärztliche Praxis 79:296-299.

4. Deutsche Gesellschaft für Ernährung; Österreichische Gesellschaft für Ernährung; Schweizerische Gesellschaft für Ernährungsforschung, Schweizerische Vereinigung für Ernährung (DACH): Hrsg. Referenzwerte für die Nährstoffzufuhr - Vitamin D. 1. Auflage, 4. korrigierter Nachdruck ed. Frankfurt/M.; 2012.