Enerģija pateicoties niacīnam

Kāpēc niacīns ir tik svarīgs?

Niacīns atrodams gaļā un augļos

Organismā niacīns piedalās smadzeņu vielmaiņā - tas regulē cukura līmeni asinīs - arī šūnu, muskuļu un saistaudu elpošanu. Daudziem enzīmiem, kas iesaistīti enerģijas metabolismā ir vajag niacīns. Tomēr, niacīns var darīt vairāk: tas pozitīvi ietekmē garastāvokli, miegu un sirds darbību. Niacīns palīdz izvadīt toksīnus un piesārņotājus no organisma.

Grūtniecības un zīdīšanas laikā, ķermenim ir nepieciešams niacīns kā parasti - 15 līdz 17 mg dienā.

Labākie niacīna avoti

Īpaši bagātas ar niacīnu ir zivis un gaļa, arī olas, veseli graudi, pākšaugi, dārzeņi un augļi. Tomēr, nikotīnskābe no augiem ir sliktāka organismā nekā no dzīvnieku izcelsmes produktiem. Labā ziņa: Niacīns ir relatīvi stabils: siltumā, gaismā un gaisā, tvaicējot bojā iet tikai aptuveni divdesmit procenti. Niacīns veidojas no aminoskābes (triptofāna), tas ir ar proteīniem bagāto produktu drošā puse.

Deficīta simptomi

Ja organismā trūkst niacīna, cilvēks saslimst ar pelagru (PP – pelagra preventing). Saslimšanas rezultātā rodas traucējumi gremošanas orgānos, bojājumi ādā, mutes gļotādā u.tml., kā arī novērojamas smagas psihes izmaiņas – pat depresija un plānprātība. Pelagra ir saslimšana, kuras pamatsimptomi ir dermatīti, caurejas, nervu bojājumi un demence.

Pirmā pazīme var būt apetītes zudums, apvienojumā ar sausu muti un svara zudums. Var būt reibonis, galvassāpes un neliels apjukums.