Izvēlne
Latviešu | Pусский

Grūtniecības kalendārs

“Manas pirmās nedēļas ar mammu – neaizmirstama pieredze.”

 • Grūtniecības 5.–8. nedēļa

  Apsveicam – Jūs esat stāvoklī!

  Jau otrajā grūtniecības mēnesī sāk veidoties bērniņa galva ar dīgļa acīm un ausīm. Izveidojas sirds, kas nekavējoties sāk sisties. Tuvojoties 8. nedēļas beigām, Jūsu bērniņš ir 1 cm liels un sver aptuveni 3 g.

  Jūsu bērniņa domas

  “Es varu tev pateikt, ka šobrīd es strādāju tempā, ko pat es uzskatu par brīnumainu.

  Katru dienu aug kas jauns. Mēneša beigās es būšu mazs, sīciņš bērniņš, kam, savā ziņā, jau ir viss, kas cilvēkam ir raksturīgs. Nu, protams, man joprojām ir jāpiestrādā pie proporcijām.

  Man ir radies iespaids, ka tev tas noris lēnāk. Tu šodien esi nogurusi, vai ne? Un laiku pa laikam tu Jūties slima. Tev vislabāk ir atpūsties, kad un kur vien tas ir iespējams. Tu redzēsi – pēc viena vai diviem mēnešiem tu būsi vislabākajā formā un atkal spēsi kontrolēt savu garastāvokli.”

 • Grūtniecības 9.–12. nedēļa

  Ko Jūs vēl nevarat just

  Jūsu bērniņš jau kustina savu pēdiņu. Ir izveidojušās aukslējas un plaušas. Sāk veidoties zobi, nagi un dzimumorgāni. 12. nedēļas beigās vēl nedzimušais bērns ir 7,5 cm garš un sver aptuveni 14 g. Nu ir jādodas uz pirmo lielo medicīnisko pārbaudi, kurā Jūs varat pārrunāt svarīgus jautājumus par grūtniecību ar savu ārstu.

  Bieži vien ir saprātīgi jau izlemt par pirmsdzemdību kursiem, slimnīcu, kur noritēs dzemdības un, protams, par vecmāti. 

  Jūsu bērniņa domas

  “Hei! Ja tu mani varētu redzēt, tu noteikti ar mani lepotos.

  Es jau varu paveikt daudz triku. Es speru ar kājām (protams, tu to vēl nevari just), žāvājos un jau kustinu lūpas. To visu darot, brīdī, kad nākšu pasaulē, būs izveidojies mans zīšanas reflekss.

  Un kā ar tavu fitnesu? Tas ir lieliski, ja tu joprojām vingro! Bet nepārcenties! Neaizmirsti, ka mēs esam divi. Ja tev aptrūksies elpas vai sirds sitīs par strauju, es jutīšu to pašu. Ja tu neesi pārliecināta, ko un cik daudz tu vari darīt, labāk ir pajautāt ārstam. Bet, par spīti visam, – jo labāk tu sagatavosi savu ķermeni, jo vieglāk tev būs mani iznēsāt.”

 • Grūtniecības 13.–16. nedēļa

  Pirmie refleksi

  Jūsu bērniņš jau var sūkāt savu īkšķi un sniedzas pēc nabas saites. Tas amniotiskajā šķidrumā var atšķirt saldas un rūgtas vielas. Ja uz vēdera uzspīd gaisma, tas aizver acis. Jūsu bērniņš ir aptuveni 15 cm garš un gandrīz pilnībā izveidojies. Iespējams, ka tagad Jūs varat sajust tā kustības.

  Šajās nedēļās Jūsu ginekologs jau ir potenciāli spējīgs noteikt Jūsu bērniņa dzimumu.

  Jūsu bērniņa domas

  “Tu vari redzēt, ka es kļūstu aizvien jutīgāks.

  Nesen, piemēram, kad tu stāvēji lampas priekšā, lai parādītu tētim, ka tu lēnām kļūsti apaļa, es domāju, ka mani nopratina. Visa gaisma tieši man acīs! Es ātri apgriezos apkārt. Jūs, pieaugušie, brīžiem esat dīvaini …

  No otras puses – lietas, ko tu pēdējā laikā esi sākusi darīt ik dienas, ir tik patīkamas! Maigā braucīšana un masēšana … Es zinu, tu to nedari man, bet lai novērstu strijas. Bet man ir vienalga – svarīgi ir tas, ka tu mani glāsti.”

 • Grūtniecības 17.–20. nedēļa

  Mūzika puncī

  Jūsu bērniņš jau reaģē uz mūziku un var skaidri atšķirt skaņas. 5. mēneša beigās tam jau būtu labas izredzes izdzīvot kā priekšlaikus dzimušam bērniņam ārpus dzemdes, lai gan 20. nedēļā Jūsu bērniņš ir tikai 20 cm garš un sver aptuveni 240 g.

  Dažas sievietes šajās nedēļās pamana tā saucamās mācību kontrakcijas. Jūsu mierinājumam: tās nav īstās dzemdību sāpes; Jūsu ķermenis vienkārši agri gatavojas dzemdībām.

  Jūsu bērniņa domas

  “Hiks!

  Es varu tev pastāstīt, ka šīs žagas gandrīz vai mētā bērniņu pa dzemdi. Tomēr nav tik slikti, mammu, un tas droši vien notiks daudz biežāk.

  Citādi es šobrīd ļoti priecājos būt šeit. It īpaši tādēļ, ka mana dzirde ar katru dienu kļūst aizvien labāka. Dažkārt, kad visi runā vienlaikus, es pat varu atšķirt tavu balsi no citām. Ak, tas ir jauki! Tu vienmēr izklausies vislabāk!“

 • Grūtniecības 21.–24. nedēļa

  Dubults pieaugums

  Šajā mēnesī bērniņa svars dubultojas. Tā acis atveras un aizveras un tas sāk elpot. Tas var pamanīt stresu un nemieru daudz spēcīgāk kā iepriekš. Bērniņš tagad ieņem pareizo stāvokli. Rokas guļ uz krūtīm un kājas ir uzceltas uz augšu.

  Mūsu padoms: Jums grūtniecības laikā daudz biežāk ir jādodas pie zobārsta. Ieteicams, vismaz divas reizes.

  Jūsu bērniņa domas

  “Ak, mammu, lūdzu!

  Ir slavējami, ka tu gribi parādīt savam priekšniekam, ka viņš joprojām uz tevi var pilnībā paļauties. Bet kā ar mani? Bez tam, uztraukties saistībā ar savu kolēģi ir lieki … Man tas būs tikpat liels sasprindzinājums kā tev! Nākotnē, lūdzu, vairs tā neuztraucies, jo tagad es uztveru visas tavas sajūtas. Vai tu pamanīji, cik dusmīgi es bungoju pa tavu vēderu, lai tu atkal nomierinātos?

  Mans darbs arī šajā mēnesī ir visai smags. Man milzīgi jāaug un tas tā notiek tikai tad, ja es atpūšos. Ja kaut kas tevi atkal apbēdinās, ļauj, lai tas iet un domā par to, kas ir svarīgs – proti, par tevi un mani. Tad mēs abi drīz jutīsimies daudz labāk.“

 • Grūtniecības 25.–28. nedēļa

  Svars jau viens kilograms

  25. nedēļā Jūsu bērniņš sver jau 1000 g un ir aptuveni 32 cm garš. Tas kustās mūzikas ritmā un reaģē uz vēdera sienas glāstīšanu un masāžu. Ja tas grib dauzīties vai komunicēt, tas aizkustinoši sper pa Jūsu vēderu. Drīz vien Jūs spēsiet saprast šos signālus. Nu ir laiks reģistrēties pirmsdzemdību kursiem.

  Jūsu bērniņa domas

  “Tie pūliņi, ko tu ieguldi manā istabā!

  Protams, es novērtēju jauku atmosfēru, bet vienu es tev varu pateikt pilnīgi noteikti: kad es būšu nācis pasaulē, es par visu vairāk gribu būt kopā ar tevi! Cik vien tuvu iespējams. Līdz ar to labāk ir meklēt man kaut ko mobilu. Piemēram, pītu šūpuli, kas stāvēs ļoti tuvu tavai gultai.

  Tu, iespējams, esi jau pamanījusi, kā es reaģēju uz visu, kas notiek ārpusē. Lūdzu, turpini gādāt par labu mūziku un glāsti mani daudz. Mūs šķir tikai vēdera siena – un tagad tas vairs nav uz ilgu laiku!”

 • Grūtniecības 29.–32. nedēļa

  Īsts cilvēciņš!

  Ja Jūsu bērniņš piedzimtu tagad, tas salīdzinoši viegli varētu izdzīvot ārpus dzemdes. Ādai jau ir siltumregulēšanas funkcija. Saritinājies tas ir aptuveni 38 cm garš un sver aptuveni 2–2,5 kg.

  Ap 29. grūtniecības nedēļu grūtniecei aizvien vairāk sāk pietrūkt elpas. Tagad bieži pārtraukumi ir absolūti nepieciešami un ir jāievēro vienmērīgs temps.

  Jūsu bērniņa domas

  “Man tev jāsaka, mammu, ka šeit kļūst ļoti šauri.

  Mana agrāk ērtā mājvieta tagad šķiet kā skapis. Pat ja es kārtīgi neizstaipos. Es nesaprotu, kāpēc tev tas šķiet uzjautrinoši: “Skat, viņas celis …” un “Lieliski, tā varētu būt pēda!”, es dzirdu tevi sakām. Nav tā, ka es to uztveru kā joku, bet man nav vietas, kur izplūst smieklos.

  Lai arī ko tu izlemtu, godīgi sakot, mani neuztrauc, vai es esmu dzimis peldbaseinā, dzemdību šūpolēs vai mājās. Svarīgi ir, ka tu jūties lieliski un ka es lieliski slīdu lejup pa dzemdību ceļiem. Tad jau tu mani uzreiz paņemsi savās rokās.”

 • Grūtniecības 33.–36. nedēļa

  Augšana un gaidīšana

  Uz šo brīdi ir jau pilnībā izveidojušies Jūsu bērniņa pirkstu un īkšķa nagi. Tas ir gatavs sastapties ar pasauli. Uz mēneša beigu pusi tas rotē un guļ ar savu galviņu iegurņa dobumā. Nu līdz dzimšanai vairs nav ilgi. Ir laiks padomāt par:

  • Ko tu gribētu sev blakus dzemdību laikā?
  • Vai slimnīcā zīdainim ir ļauts palikt mātes istabā?
  • Vai tiek sniegta palīdzība, ja zīdīšanai uzreiz neizdodas?


  Maternitātes atvaļinājums sākas 35. grūtniecības nedēļā. Strādājošām mātēm ir iespēja nebūt darbā sākot no sestās nedēļas pirms sagaidāmā dzemdību datuma.

  Jūsu bērniņa domas

  “Vai tā ir taisnība, ka tu gribi nēsāt mani slingā, kad ieradīšos? Ak, mammu, tas ir lieliski!

  Tad es varētu vairāk redzēt pasauli un joprojām būtu tev tikpat tuvu tev, cik tagad. Neļauj viņiem pārliecināt tevi par pretējo. Ir daudz labāk, ka man vienmēr nav jāraud, lai tevi sasauktu. Bez tam, tas, ka es sēžu slingā, ir patiešām labi manām gurnu locītavām. Jā, mammu, tā mēs to varam darīt. Sākumā paliksim kopā, cik vien bieži tas ir iespējams.

  Kā tu vari redzēt, domās es jau esmu vairāk ārpusē kā iekšpusē. Man ir iekodusi ceļošanas muša. Pat ārsts varētu to pateikt. Kardiotokogrāfs ir visinteresantākais. Es patiešām gaidu tikšanos ar jums abiem!”

 • Grūtniecības 37.–40. nedēļa

  Uz startu!

  Jūsu bērniņš tagad guļ ar galvu uz leju “dzimšanas stāvoklī”. Tagad tas ir neaktīvāks, jo knapi var pakustēties telpas trūkuma dēļ. Tā ķermeņa garums ir aptuveni 52 cm, svars ir aptuveni 3,5 kg. Pēdējās divās nedēļās pirms dzimšanas tas pārstāj augt.

  Jūsu bērniņa domas

  “Kāda iemesla dēļ es nesen sajutu vajadzību apgriezties apkārt.

  Šādā veidā. Un nu es esmu uz galvas un knapi varu tikt atpakaļ. “Ak, dievs, ja tas tā paliktu“, es dzirdēju sakām ārstu. Vai jums tur ārā tas ir normāli? Vai jūs arī kustināt savas pēdas gaisā visu dienu? Tas gan būs jautri, kad es došos ar jums pastaigā!

  Es jau esmu pilnīgi gatavs ceļojumam un skaitu dienas. Protams, mums joprojām ir daudz darba, ko darīt. Bet neraizējies. Tas neilgs vairāk par vienu dienu. To teica tētis, vai ne? Tev vislabāk ir domāt, ka ar katru kontrakciju mēs pietuvojamies tam lieliskajam brīdim, kad tu pirmo reizi varēsi turēt mani savās rokās. Tu redzēsi, viss būs patiešām viegli, ja tu to tā uztversi. Un tava vecmāte un slimnīcas ārsti arī ir šeit … Esi drosmīga! Mūs gaida brīnišķīgs piedzīvojums!“