Grūtniecības kalendārs

“Manas pirmās nedēļas ar mammu – neaizmirstama pieredze.”

Apsveicam – Jūs esat stāvoklī!

Jau otrajā grūtniecības mēnesī sāk veidoties bērniņa galva ar dīgļa acīm un ausīm. Izveidojas sirds, kas nekavējoties sāk sisties. Tuvojoties 8. nedēļas beigām, Jūsu bērniņš ir vienu centimetru garš un sver aptuveni trīs gramus.

Jūsu bērniņa domas

“Es varu tev pateikt, ka šobrīd es strādāju tempā, ko pat es uzskatu par brīnumainu.

Katru dienu aug kas jauns. Mēneša beigās es būšu mazs, sīciņš bērniņš, kam savā ziņā jau piemīt viss, kas cilvēkam ir raksturīgs. Nu, protams, man joprojām ir jāpiestrādā pie pareizajām proporcijām.

 

Man ir radies iespaids, ka tev tas noris lēnāk. Tu šodien esi nogurusi, vai ne? Un laiku pa laikam tu jūties slima. Tev vajadzētu atpūsties, kad un kur vien tas ir iespējams. Tu redzēsi – pēc viena vai diviem mēnešiem tu būsi vislabākajā formā un atkal spēsi kontrolēt savu garastāvokli.”

Ko Jūs vēl nevarat just

Jūsu bērniņš jau kustina savu pēdiņu. Ir izveidojušās aukslējas un plaušas. Sāk veidoties zobi, nagi un dzimumorgāni. 12. nedēļas beigās vēl nedzimušais bērns ir 7,5 centimetrus garš un sver aptuveni 14 gramu. Nu ir jādodas uz pirmo lielo medicīnisko pārbaudi, kurā Jūs varat pārrunāt svarīgus jautājumus par grūtniecību ar savu ārstu.

Bieži vien ir ieteicams jau šajā brīdī izlemt par pirmsdzemdību kursiem, slimnīcu, kur noritēs dzemdības, un, protams, par vecmāti. 

Jūsu bērniņa domas

“Hei! Ja tu mani redzētu, tu noteikti ar mani lepotos.

Es jau varu paveikt daudz triku. Es speru ar kājām (protams, tu to vēl nevari just), žāvājos un jau kustinu lūpas. To visu darot, brīdī, kad nākšu pasaulē, būs izveidojies mans zīšanas reflekss.

 

Un kā ar tavu fitnesu? Tas ir lieliski, ja tu joprojām vingro! Bet nepārcenties! Neaizmirsti, ka mēs esam divi. Ja tev aptrūksies elpa vai sirds sitīsies par strauju, es jutīšu to pašu. Ja tu neesi pārliecināta, ko un cik daudz tu vari darīt, labāk ir pajautāt ārstam. Bet, par spīti visam, jo labāk tu sagatavosi savu ķermeni, jo vieglāk tev būs mani iznēsāt.”

Pirmie refleksi

Jūsu bērniņš jau var sūkāt savu īkšķi un sniedzas pēc nabas saites. Tas amniotiskajā šķidrumā var atšķirt saldas un rūgtas vielas. Ja uz vēdera uzspīd gaisma, tas aizver acis. Jūsu bērniņš ir aptuveni 15 centimetru garš un gandrīz pilnībā izveidojies. Iespējams, ka tagad Jūs jau varat sajust tā kustības.

Šajās nedēļās Jūsu ginekologs jau potenciāli var noteikt Jūsu bērniņa dzimumu.

Jūsu bērniņa domas

“Tu vari sajust, ka es kļūstu aizvien jutīgāks.

Nesen, piemēram, kad tu stāvēji lampas priekšā, lai parādītu tētim, ka tu lēnām kļūsti apaļa, es domāju, ka mani nopratina. Visa gaisma tieši man acīs! Es ātri apgriezos apkārt. Jūs, pieaugušie, brīžiem esat dīvaini …

 

No otras puses – lietas, ko tu pēdējā laikā esi sākusi darīt ik dienas, ir tik patīkamas! Maigā braucīšana un masēšana … Es zinu, tu to nedari manis dēļ, bet gan tāpēc, lai novērstu striju veidošanos. Bet man ir vienalga – svarīgi ir tas, ka tu mani glāsti.”

Mūzika puncī

Jūsu bērniņš jau reaģē uz mūziku un var skaidri atšķirt skaņas. Piektā mēneša beigās tam jau ir labas izredzes izdzīvot kā priekšlaikus dzimušam bērniņam ārpus dzemdes, lai gan 20. nedēļā Jūsu bērniņš ir tikai 20 centimetru garš un sver aptuveni 240 gramu.

Dažas sievietes šajās nedēļās pamana tā saucamās mācību kontrakcijas. Lai Jūs nomierinātu - tās nav īstās dzemdību sāpes; Jūsu ķermenis vienkārši sāk gatavoties dzemdībām.

Jūsu bērniņa domas

“Hiks!

Es varu tev pastāstīt, ka šīs žagas gandrīz vai mētā bērniņu pa dzemdi. Tomēr nav tik slikti, mammu, un tas droši vien drīz notiks daudz biežāk.

 

Citādi es šobrīd ļoti priecājos būt šeit. It īpaši tādēļ, ka mana dzirde ar katru dienu kļūst aizvien labāka. Dažkārt, kad visi runā vienlaikus, es pat varu atšķirt tavu balsi no citām. Ak, tas ir jauki! Tu vienmēr izklausies vislabāk!“

Dubults pieaugums

Šajā mēnesī bērniņa svars dubultojas. Tā acis atveras un aizveras, un tas sāk elpot. Tas spēj pamanīt stresu un nemieru daudz spēcīgāk nekā iepriekš. Bērniņš tagad ieņem pareizo stāvokli. Rokas guļ uz krūtīm, un kājas ir uzceltas uz augšu.

Mūsu padoms: Jums grūtniecības laikā daudz biežāk ir jādodas pie zobārsta. Ieteicams, vismaz divas reizes.

Jūsu bērniņa domas

“Ak, mammu, lūdzu!

Ir slavējami, ka tu gribi parādīt savam priekšniekam, ka viņš joprojām uz tevi var pilnībā paļauties. Bet kā ar mani? Turklāt uztraukties par savu kolēģi ir lieki … Man tas būs tikpat liels sasprindzinājums kā tev! Nākotnē, lūdzu, vairs tā neuztraucies, jo tagad es uztveru visas tavas sajūtas. Vai tu pamanīji, cik dusmīgi es bungoju pa tavu vēderu, lai tu atkal nomierinātos?

 

Mans darbs arī šajā mēnesī ir visai smags. Man stipri jāaug, un tas tā notiek tikai tad, ja es atpūšos. Ja kaut kas tevi atkal apbēdinās, ļauj, lai tas iet, un domā par to, kas ir svarīgs, proti, par tevi un mani. Tad mēs abi drīz jutīsimies daudz labāk.“

Svars jau viens kilograms

25. nedēļā Jūsu bērniņš sver jau 1000 gramu un ir aptuveni 32 centimetrus garš. Tas kustas mūzikas ritmā un reaģē uz vēdera sienas glāstīšanu un masāžu. Ja tas grib dauzīties vai komunicēt, tas aizkustinoši sper pa Jūsu vēderu. Drīz vien Jūs spēsiet saprast šos signālus. Nu ir pienācis laiks reģistrēties pirmsdzemdību kursiem!

Jūsu bērniņa domas

“Tie pūliņi, ko tu ieguldi manā istabā!

Protams, es novērtēju jauku atmosfēru, bet vienu es tev varu pateikt pilnīgi noteikti - kad es būšu nācis pasaulē, es par visu vairāk gribēšu būt kopā ar tevi! Cik vien tuvu iespējams! Līdz ar to labāk meklē man kaut ko mobilu! Piemēram, pītu šūpuli, kas stāvēs ļoti tuvu tavai gultai.

 

Tu, iespējams, esi jau pamanījusi, ka es reaģēju uz visu, kas notiek ārpusē. Lūdzu, turpini gādāt par labu mūziku un glāsti mani daudz! Mūs šķir tikai vēdera siena, un tagad arī tā vairs nav uz ilgu laiku!”

Īsts cilvēciņš!

Ja Jūsu bērniņš piedzimtu tagad, tas salīdzinoši viegli varētu izdzīvot ārpus dzemdes. Ādai jau ir siltumregulēšanas funkcija. Saritinājies bērniņš ir aptuveni 38 centimetrus garš un sver aptuveni 2–2,5 kilogramus.

Ap 29. grūtniecības nedēļu grūtniecei aizvien vairāk sāk pietrūkt elpas. Tagad bieži pārtraukumi ir absolūti nepieciešami, un ir jāievēro nesteidzīgs un mierīgs dzīvesveids.

Jūsu bērniņa domas

“Man tev jāsaka, mammu, ka šeit kļūst ļoti šauri.

Mana agrāk ērtā mājvieta tagad šķiet kā skapis. Jā, arī tad, ja es kārtīgi neizstaipos. Es nesaprotu, kāpēc tev tas šķiet uzjautrinoši: “Skat, viņas celis!” un “Lieliski, tā varētu būt pēda!”, es dzirdu tevi sakām. Nav tā, ka es to uztveru kā joku, bet man arī gribot nebūtu vietas, kur izplūst smieklos.

 

Lai arī ko tu izlemtu, godīgi sakot, mani neuztrauc, vai es esmu dzimis peldbaseinā, dzemdību šūpolēs vai mājās. Svarīgi ir tikai tas, lai tu justos lieliski un lai es lieliski slīdētu lejup pa dzemdību ceļiem. Tad jau tu mani uzreiz paņemsi savās rokās.”

Augšana un gaidīšana

Šobrīd Jūsu bērniņa nagi ir pilnībā izveidojušies. Mazulis ir gatavs sastapties ar pasauli. Mēneša otrajā pusē tas rotē un guļ ar savu galviņu iegurņa dobumā. Nu līdz dzimšanai vairs nav ilgi. Ir laiks padomāt:

Ko tu gribētu sev blakus dzemdību laikā?

Vai slimnīcā zīdainim ir ļauts palikt mātes istabā?

Vai tiek sniegta palīdzība, ja zīdīšana uzreiz neizdodas?

Strādājošām mātēm ir iespējams paņemt grūtniecības atvaļinājumu, ko nosaka ārsts, pie kā esat stājusies grūtniecības uzskaitē, turklāt pēc bērna piedzimšanas var doties arī bērna kopšanas atvaļinājumā, kas ilgst līdz bērna gada vai pusotra gada vecumam. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.152 „Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība” 18.2.punktam darbnespējas lapu grūtniecības atvaļinājumam izsniedz no grūtniecības 32.nedēļas.

Jūsu bērniņa domas

“Vai tā ir taisnība, ka tu gribi nēsāt mani slingā, kad ieradīšos? Ak, mammu, tas ir lieliski!

Tad es varētu vairāk redzēt pasauli un joprojām būtu tev tikpat tuvu, cik tagad. Neļauj viņiem pārliecināt tevi par pretējo! Ir daudz labāk, ka man vienmēr nav jāraud, lai tevi sasauktu. Turklāt tas, ka es sēžu slingā, ir patiešām labi manām gurnu locītavām. Jā, mammu, tā mēs varam darīt. Sākumā paliksim kopā, cik vien bieži tas ir iespējams.

 

Kā tu vari redzēt, domās es jau esmu vairāk ārpusē nekā iekšpusē. Man ir iekodusi ceļošanas muša. Pat ārsts varētu to pateikt. Kardiologs ir visinteresantākais. Es patiešām gaidu tikšanos ar jums abiem!”

Uz startu!

Jūsu bērniņš tagad guļ ar galvu uz leju “dzimšanas stāvoklī”. Tagad tas ir neaktīvāks, jo knapi var pakustēties telpas trūkuma dēļ. Tā ķermeņa garums ir aptuveni 52 centimetri, svars ir aptuveni 3,5 kilogrami. Pēdējās divās nedēļās pirms dzimšanas tas pārstāj augt.

Jūsu bērniņa domas

“Kaut kāda iemesla dēļ es nesen sajutu vajadzību apgriezties apkārt.

Šādā veidā. Un nu es esmu uz galvas un knapi varu tikt atpakaļ. “Ak, Dievs, kaut nu tas tā paliktu“, es dzirdēju sakām ārstu. Vai jums tur ārā tas ir normāli? Vai jūs arī kustināt savas pēdas pa gaisu visu dienu? Tas gan būs jautri, kad es došos ar jums pastaigā!

 

Es jau esmu pilnīgi gatavs ceļojumam un skaitu dienas. Protams, mums joprojām ir daudz darba, ko darīt. Bet neraizējies! Tas neilgs vairāk par vienu dienu. To teica tētis, vai ne? Tev vislabāk ir domāt, ka ar katru kontrakciju mēs pietuvojamies tam lieliskajam brīdim, kad tu pirmo reizi varēsi turēt mani savās rokās. Tu redzēsi, viss būs patiešām viegli, ja tu to tā uztversi. Un tava vecmāte un slimnīcas ārsti arī ir šeit … Esi drosmīga! Mūs gaida brīnišķīgs piedzīvojums!“